S-1212B55-M5T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1212B55-M5T1U
S-1212B55-M5T1U
Part Number
S-1212B55-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 5.5V 250MA SOT23-5
Data sheet
S-1212B55-M5T1U.pdf
Delivery Services
S-1212B55-M5T1U
Comments
    S-1212B55-M5T1U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1212B/D
    RoHSRoHS
    PSRR40dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current, Thermal Shutdown
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage Dropout (Max)0.8V @ 250mA (Typ)
    Current - Supply (Max)8.5 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)3.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.5V