S-1212D33-E8T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1212D33-E8T1U
S-1212D33-E8T1U
Part Number
S-1212D33-E8T1U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8HSOPA
Data sheet
S-1212D33-E8T1U.pdf
Delivery Services
S-1212D33-E8T1U
Comments
    S-1212D33-E8T1U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1212B/D
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current, Thermal Shutdown
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage Dropout (Max)0.8V @ 250mA (Typ)
    Current - Supply (Max)8.5 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-HSOPA
    Current - Quiescent (Iq)3.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V