S-1323B29NB-N80TFU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1323B29NB-N80TFU
S-1323B29NB-N80TFU
Part Number
S-1323B29NB-N80TFU
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SC82AB
Data sheet
S-1323B29NB-N80TFU.pdf
Delivery Services
S-1323B29NB-N80TFU
Comments
    S-1323B29NB-N80TFU Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesS-1323
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-82A, SOT-343
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 150mA
    Current - Supply (Max)90 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V