S-13R1F38-M5T1U3
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-13R1F38-M5T1U3
S-13R1F38-M5T1U3
Part Number
S-13R1F38-M5T1U3
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Data sheet
S-13R1F38-M5T1U3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-13R1F38-M5T1U3
Comments
    S-13R1F38-M5T1U3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesS-13R1
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOvercurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 100mA
    Current - Supply (Max)9 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.8V