S-1740C18-M5T1U4
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1740C18-M5T1U4
S-1740C18-M5T1U4
Part Number
S-1740C18-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Data sheet
S-1740C18-M5T1U4.pdf
Delivery Services
S-1740C18-M5T1U4
Comments
    S-1740C18-M5T1U4 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.05V @ 10mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)530 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V