S-19246E10H-V5T2U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-19246E10H-V5T2U
S-19246E10H-V5T2U
Part Number
S-19246E10H-V5T2U
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 2000MA 1V TO-252-5
Data sheet
S-19246E10H-V5T2U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-19246E10H-V5T2U
Comments
    S-19246E10H-V5T2U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.1V @ 2A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-5S
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V