S-812C42BPI-C4WTFU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-812C42BPI-C4WTFU
S-812C42BPI-C4WTFU
Part Number
S-812C42BPI-C4WTFU
Description
IC REG LINEAR 4.2V 65MA SNT6A
Data sheet
S-812C42BPI-C4WTFU.pdf
Delivery Services
S-812C42BPI-C4WTFU
Comments
    S-812C42BPI-C4WTFU Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output65mA
    Protection FeaturesShort Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 10mA
    Current - Supply (Max)2.1 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSNT-6A
    Current - Quiescent (Iq)500 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)4.2V