S-812C53BMC-C5HT2U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-812C53BMC-C5HT2U
S-812C53BMC-C5HT2U
Part Number
S-812C53BMC-C5HT2U
Description
IC REG LINEAR 5.3V 75MA SOT23-5
Data sheet
S-812C53BMC-C5HT2U.pdf
Delivery Services
S-812C53BMC-C5HT2U
Comments
    S-812C53BMC-C5HT2U Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output75mA
    Protection FeaturesShort Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 10mA
    Current - Supply (Max)2.5 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)500 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.3V