S-814A29AMC-BCTT2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-814A29AMC-BCTT2G
S-814A29AMC-BCTT2G
Part Number
S-814A29AMC-BCTT2G
Description
IC REG LINEAR 2.9V 100MA SOT23-5
Data sheet
S-814A29AMC-BCTT2G.pdf
Delivery Services
S-814A29AMC-BCTT2G
Comments
    S-814A29AMC-BCTT2G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (100Hz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.61V @ 60mA
    Current - Quiescent (Iq)500 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V