S-814A55AMC-BDTT2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-814A55AMC-BDTT2G
S-814A55AMC-BDTT2G
Part Number
S-814A55AMC-BDTT2G
Description
IC REG LINEAR 5.5V 180MA SOT23-5
Data sheet
S-814A55AMC-BDTT2G.pdf
Delivery Services
S-814A55AMC-BDTT2G
Comments
    S-814A55AMC-BDTT2G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (100Hz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output180mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 60mA
    Current - Quiescent (Iq)500 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.5V