S-L2980A58MC-TF-U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-L2980A58MC-TF-U
S-L2980A58MC-TF-U
Part Number
S-L2980A58MC-TF-U
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 5.8V 150MA SOT23-5
Data sheet
S-L2980A58MC-TF-U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-L2980A58MC-TF-U
Comments
    S-L2980A58MC-TF-U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-L2980
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.14V @ 50mA
    Current - Supply (Max)140 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.8V