SPX1587T-3.3-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
SPX1587T-3.3-TR
SPX1587T-3.3-TR
Part Number
SPX1587T-3.3-TR
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Data sheet
SPX1587T-3.3-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
SPX1587T-3.3-TR
Comments
    SPX1587T-3.3-TR Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V