SPX29500T-L-5-0
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
SPX29500T-L-5-0
SPX29500T-L-5-0
Part Number
SPX29500T-L-5-0
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 4.9V 500MA
Data sheet
SPX29500T-L-5-0.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
SPX29500T-L-5-0
Comments
    SPX29500T-L-5-0 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSPX29500
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesCurrent Limit
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesCurrent Limit, Thermal Limit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)5 A
    Voltage - Output (Max)5.1V
    Supplier Device Package-
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)4.9V