TC1262-2.5VDBTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TC1262-2.5VDBTR
TC1262-2.5VDBTR
Part Number
TC1262-2.5VDBTR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-3
Data sheet
TC1262-2.5VDBTR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TC1262-2.5VDBTR
Comments
    TC1262-2.5VDBTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)130 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V