TC1265-1.8VOA
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TC1265-1.8VOA
TC1265-1.8VOA
Part Number
TC1265-1.8VOA
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA 8SOIC
Data sheet
TC1265-1.8VOA.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TC1265-1.8VOA
Comments
    TC1265-1.8VOA Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)130 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V