TL-SCSI285KC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TL-SCSI285KC
TL-SCSI285KC
Part Number
TL-SCSI285KC
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN 2.85V 620MA TO220-3
Data sheet
TL-SCSI285KC.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TL-SCSI285KC
Comments
    TL-SCSI285KC Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output620mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.8V @ 620mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V