TL-SCSI285PWR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TL-SCSI285PWR
TL-SCSI285PWR
Part Number
TL-SCSI285PWR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 2.85V 500MA 20TSSOP
Data sheet
TL-SCSI285PWR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TL-SCSI285PWR
Comments
    TL-SCSI285PWR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.8V @ 620mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package20-TSSOP
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V