TL1963A-25DCQT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TL1963A-25DCQT
TL1963A-25DCQT
Part Number
TL1963A-25DCQT
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-6
Data sheet
TL1963A-25DCQT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TL1963A-25DCQT
Comments
    TL1963A-25DCQT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR63dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-223-6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)80 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-6
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V