TL750M05CKTER
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TL750M05CKTER
TL750M05CKTER
Part Number
TL750M05CKTER
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 5V 750MA 3POWERFLEX
Data sheet
TL750M05CKTER.pdf
Delivery Services
TL750M05CKTER
Comments
    TL750M05CKTER Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 750mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package3-PowerFLEX™
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V