TL750M10CKTPR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TL750M10CKTPR
TL750M10CKTPR
Part Number
TL750M10CKTPR
Description
IC REG LIN 10V 750MA 2POWERFLEX
Data sheet
TL750M10CKTPR.pdf
Delivery Services
TL750M10CKTPR
Comments
    TL750M10CKTPR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 750mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)10V