TL780-15CKC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TL780-15CKC
TL780-15CKC
Part Number
TL780-15CKC
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 15V 1.5A TO220-3
Data sheet
TL780-15CKC.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TL780-15CKC
Comments
    TL780-15CKC Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V