TLV1117-25IDCY
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV1117-25IDCY
TLV1117-25IDCY
Part Number
TLV1117-25IDCY
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-4
Data sheet
TLV1117-25IDCY.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV1117-25IDCY
Comments
    TLV1117-25IDCY Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V