TLV1117LV15DCYT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV1117LV15DCYT
TLV1117LV15DCYT
Part Number
TLV1117LV15DCYT
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT223-4
Data sheet
TLV1117LV15DCYT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV1117LV15DCYT
Comments
    TLV1117LV15DCYT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V