TLV2217-18KTPR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV2217-18KTPR
TLV2217-18KTPR
Part Number
TLV2217-18KTPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA 2POWERFLEX
Data sheet
TLV2217-18KTPR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV2217-18KTPR
Comments
    TLV2217-18KTPR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V