TLV2217-33KC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV2217-33KC
TLV2217-33KC
Part Number
TLV2217-33KC
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Data sheet
TLV2217-33KC.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV2217-33KC
Comments
    TLV2217-33KC Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V