TLV2217-33KTPR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV2217-33KTPR
TLV2217-33KTPR
Part Number
TLV2217-33KTPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 2POWERFLEX
Data sheet
TLV2217-33KTPR.pdf
Delivery Services
TLV2217-33KTPR
Comments
    TLV2217-33KTPR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V