TLV707115DQNT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV707115DQNT
TLV707115DQNT
Part Number
TLV707115DQNT
Description
IC REG LINEAR 1.15V 200MA 4X2SON
Data sheet
TLV707115DQNT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV707115DQNT
Comments
    TLV707115DQNT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.36V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-X2SON (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.15V