TLV71125125DSET
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV71125125DSET
TLV71125125DSET
Part Number
TLV71125125DSET
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.5V/1.25V 6WSON
Data sheet
TLV71125125DSET.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TLV71125125DSET
Comments
    TLV71125125DSET Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WFDFN
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 200mA, -
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (1.5x1.5)
    Current - Quiescent (Iq)110 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V, 1.25V