TLV71128512DSET
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV71128512DSET
TLV71128512DSET
Part Number
TLV71128512DSET
Description
IC REG LINEAR 2.85V/1.2V 6WSON
Data sheet
TLV71128512DSET.pdf
Delivery Services
TLV71128512DSET
Comments
    TLV71128512DSET Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WFDFN
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.215V @ 200mA, -
    Current - Supply (Max)360 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (1.5x1.5)
    Current - Quiescent (Iq)110 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V, 1.2V