TLV713185PDBVT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TLV713185PDBVT
TLV713185PDBVT
Part Number
TLV713185PDBVT
Description
IC REG LIN 1.85V 150MA SOT23-5
Data sheet
TLV713185PDBVT.pdf
Delivery Services
TLV713185PDBVT
Comments
    TLV713185PDBVT Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.85V