TPS70251PWP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TPS70251PWP
TPS70251PWP
Part Number
TPS70251PWP
Description
IC REG LINEAR 3.3V/1.8V 20HTSSOP
Data sheet
TPS70251PWP.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS70251PWP
Comments
    TPS70251PWP Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1KHz), 50dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Control FeaturesEnable, Power Good, Reset, Sequencing
    Current - Output500mA, 250mA
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.28V @ 500mA, -
    Current - Supply (Max)230 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package20-HTSSOP
    Current - Quiescent (Iq)190 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V, 1.8V