TPS720105YZUR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TPS720105YZUR
TPS720105YZUR
Part Number
TPS720105YZUR
Description
IC REG LINEAR 1.05V 350MA 5DSBGA
Data sheet
TPS720105YZUR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS720105YZUR
Comments
    TPS720105YZUR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output350mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)4.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 350mA
    Current - Supply (Max)80 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA (0.96x1.33)
    Current - Quiescent (Iq)38 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.05V