TPS730285YZQR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TPS730285YZQR
TPS730285YZQR
Part Number
TPS730285YZQR
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 5DSBGA
Data sheet
TPS730285YZQR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS730285YZQR
Comments
    TPS730285YZQR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR68dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-UFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.21V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA
    Current - Quiescent (Iq)250 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V