TPS746135PQWDRBRQ1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TPS746135PQWDRBRQ1
TPS746135PQWDRBRQ1
Part Number
TPS746135PQWDRBRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Description
AUTOMOTIVE 1-A, LOW-IQ, HIGH-PSR
Data sheet
TPS746135PQWDRBRQ1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS746135PQWDRBRQ1
Comments
    TPS746135PQWDRBRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR53dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.625V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SON (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)36 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.35V