TPS799285YZUT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TPS799285YZUT
TPS799285YZUT
Part Number
TPS799285YZUT
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 5DSBGA
Data sheet
TPS799285YZUT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS799285YZUT
Comments
    TPS799285YZUT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-UFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.18V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA (1x1.37)
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V