TPS7A20285PYCKR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
TPS7A20285PYCKR
TPS7A20285PYCKR
Part Number
TPS7A20285PYCKR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
Data sheet
TPS7A20285PYCKR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS7A20285PYCKR
Comments
    TPS7A20285PYCKR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.14V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA (0.6x0.6)
    Current - Quiescent (Iq)15 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V