UA78M12CKC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
UA78M12CKC
UA78M12CKC
Part Number
UA78M12CKC
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC POS-V REG 500MA 12V TO220-3
Data sheet
UA78M12CKC.pdf
Delivery Services
UA78M12CKC
Comments
    UA78M12CKC Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 350mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V