UA78M12CKTPR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
UA78M12CKTPR
UA78M12CKTPR
Part Number
UA78M12CKTPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 12V 500MA 2POWERFLEX
Data sheet
UA78M12CKTPR.pdf
Delivery Services
UA78M12CKTPR
Comments
    UA78M12CKTPR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 350mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V