UA78M15CKTPR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
UA78M15CKTPR
UA78M15CKTPR
Part Number
UA78M15CKTPR
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC VOLT REG POS 15V .5A TO-252
Data sheet
UA78M15CKTPR.pdf
Delivery Services
UA78M15CKTPR
Comments
    UA78M15CKTPR Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output Type-
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output Configuration-
    Operating Temperature0°C ~ 125°C