XC6201P252MR-G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
XC6201P252MR-G
XC6201P252MR-G
Part Number
XC6201P252MR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT25
Data sheet
XC6201P252MR-G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
XC6201P252MR-G
Comments
    XC6201P252MR-G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control Features-
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V