XC6209B10ADR-G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
XC6209B10ADR-G
XC6209B10ADR-G
Part Number
XC6209B10ADR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LINEAR 1.05V 150MA 6USPB
Data sheet
XC6209B10ADR-G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
XC6209B10ADR-G
Comments
    XC6209B10ADR-G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.1V @ 100mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-USPB (1.8x2)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.05V