XC6222A301MR-G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
XC6222A301MR-G
XC6222A301MR-G
Part Number
XC6222A301MR-G
Description
IC REG LINEAR 3V 700MA SOT25
Data sheet
XC6222A301MR-G.pdf
Delivery Services
XC6222A301MR-G
Comments
    XC6222A301MR-G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output700mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25
    Current - Quiescent (Iq)220 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3V