XC6227C26BER-G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
XC6227C26BER-G
XC6227C26BER-G
Part Number
XC6227C26BER-G
Description
IC REG LINEAR 2.65V 700MA 6USPC
Data sheet
XC6227C26BER-G.pdf
Delivery Services
XC6227C26BER-G
Comments
    XC6227C26BER-G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output700mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.26V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-USPC (1.8x2)
    Current - Quiescent (Iq)220 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.65V