XC6503B501PR-G.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 55dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-89-5/6 |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.195V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-89-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 30 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |