XC6503C27APR-G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
XC6503C27APR-G
XC6503C27APR-G
Part Number
XC6503C27APR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LIN 2.75V 500MA SOT89-5
Data sheet
XC6503C27APR-G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
XC6503C27APR-G
Comments
    XC6503C27APR-G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-89-5/6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.27V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.75V