XC6503C301PR-G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
XC6503C301PR-G
XC6503C301PR-G
Part Number
XC6503C301PR-G
Description
IC REG LINEAR 3V 500MA SOT89-5
Data sheet
XC6503C301PR-G.pdf
Delivery Services
XC6503C301PR-G
Comments
    XC6503C301PR-G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 300mA
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3V