ZLDO1117K33TC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ZLDO1117K33TC
ZLDO1117K33TC
Part Number
ZLDO1117K33TC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Data sheet
ZLDO1117K33TC.pdf
Delivery Services
ZLDO1117K33TC
Comments
    ZLDO1117K33TC Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.35V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V