ZMR500CL
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ZMR500CL
ZMR500CL
Part Number
ZMR500CL
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA TO92-3
Data sheet
ZMR500CL.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ZMR500CL
Comments
    ZMR500CL Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Control Features-
    Current - Output50mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)25V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92
    Current - Quiescent (Iq)70 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V