ZMR500QFTA
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ZMR500QFTA
ZMR500QFTA
Part Number
ZMR500QFTA
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23
Data sheet
ZMR500QFTA.pdf
Delivery Services
ZMR500QFTA
Comments
    ZMR500QFTA Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output50mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)25V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)70 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V