ZR78L052GTA
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ZR78L052GTA
ZR78L052GTA
Part Number
ZR78L052GTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LDO 5.2V 0.2A SOT-223
Data sheet
ZR78L052GTA.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ZR78L052GTA
Comments
    ZR78L052GTA Specifications
    PackageDigi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output Type-
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output200mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output Configuration-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C